Araç Seçimi:

Yetişkin:

Çocuk:

Biniş Tarihi:

Teslim Tarihi:

Biniş Tarihi:

Teslim Tarihi:

Biniş Tarihi:

Teslim Tarihi:

Biniş Saati:

Teslim Saati:

BASINDA BİZ

 Karavancılık ve Karavan Turizmi konulu sohbet için TRT FM 99.1 Kent Radyoda idik.

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
APELASYON DERGİSİ Sayı: 2
 
 
Karavan Turizmi konusunda Apelasyon dergisi Şubat 2014 sayısında yayınlanan yazı:
yazan: Hulusi TAYANÇ
Burada sizlere bir karavanın içinde bulunacak donanımın markası, kapasitesi, teknik özellikleri gibi verilerden bahsetmeyeceğim. İşin bu kısmını, piyasadaki yenilikleri yakından takip eden uzmanlara bırakacağım. Ben öncelikle "karavan tatili" ne demektir, nasıl olmalıdır, nerelere gidilebilir, yanınızda neler bulundurmanız gerekir ve maliyeti ne olur şeklindeki olası sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.
Ben karavan ile ilk seyahatimi 1995 yılı yazında İzmir’de HEWA Karavan firmasından 5 aile olarak kiraladığımız 3 karavanla gerçekleştirdim. Yaşadığımız yoğun iş temposu, yüksek sorumluluklar ve iş stresinden dolayı birkaç günlük karavan tatili ile kendimizi nasıl yeniden doğmuş gibi hissettiğimizi size kelimelerle anlatamam. Bu tatilde edindiğimiz unutulmaz anılar ve keyifli dakikalar iş hayatımızın bu tatil sonrası aşamasında bize hep dayanma gücü ve bir sonraki Karavan tatilinin hayali ile mutlu olma fırsatı verdi. O yıldan bu yıla kadar arada neler oldu, yazmayacağım. Sadece profesyonel çalışma hayatımın bitiminde, o seyahati birlikte yaptığım bir arkadaşımla birlikte karavan kiralama şirketi (www.karavanci.com.tr) kurduğumuzu ve şimdi bu işi yapmakta olduğumuzu söyleyeceğim ki siz de neye adım atacağınızı bilin, tutku haline gelebildiğini önceden anlayın diye.
 
Benim çok sık kullandığım ve patentinin bana ait olduğunu sandığım bir cümle var. “Tatile çıkmak özgürleşmek ise; kara parçası üzerinde özgürlüğünüzü size hissettirebilen tek nakil vasıtası Karavan’dır.
Bulunduğunuz ortamın içinde yaşam sürebilmek için zorunlu olan birçok gereksinimimiz olduğu yadsınamaz. Bir takım eksiklikler mutsuzluk bile yaratabilir. Biz mutlu ve özgür olmak arzusunda olduğumuza göre; Karavan ile seyahat için olmaz ise olmaz veya olmazsa zor olur dediklerimiz nelerdir; onlara bir göz atalım.
 
Yürüyen evimizin dış kısmında neler görmeliyiz? (Bagaj içi malzemeleri de dışarı çıkarttığımızı varsayıyoruz.)        
Karavanın yaşam alanı içine girdiğimizde neler görmeliyiz?
 
İyi donanımlı ve yalıtımı iyi olan bir karavan ev konforundadır ve bu araç istediğinizde, ıssız bir sahil evi, istediğinizde ise hep tırmanmak istediğiniz dağın eteklerindeki dağ eviniz olabilmektedir. Üstelik bu küçük evinizin nakil aşamasında konforunuzda hiçbir eksiklik oluşmadan.
 
Ülkemizde karavanla gitmenin mümkün olmadığı yer hemen hemen bulunmamaktadır. Doğal güzellik, tabiat, deniz, tarihi zenginlik bol miktarda mevcuttur. Ege ve Akdeniz kıyıları bir dantel gibi işlenmiş sahil şeridi ile mükemmel bir denizden yararlanma imkanı sağlamakta, Karadeniz'in dağları ve bol ağaçlıklı yapısı ile bölge insana huzur vermekte, Anadolu’nun birçok noktasında kar tutan dağlar ise kış sporu meraklıları için hizmete hazırdır. Gerek deniz gerekse kara avcıları için de karavan ideal bir alternatiftir.
 
Karavan ile her yaşta insan seyahat edebilir. Ancak karavanda yaşamak farklı bir kültürdür. Ekonomik bir yaşam ister. Burada ekonomi; henüz daha karavana gelmeden bavul hazırlığında başlamalıdır. Zorunlu giyim eşyaları ve ihtiyaç malzemeleri dışında alacağınız malzemeler, araç içinde sizin konfor alanınızı daraltmamalıdır. Karavan içinde iken elektrik, su gibi ana ihtiyaç malzemeleri en ekonomik şekilde kullanılmalıdır. Bu ihtiyaç malzemeleri bilhassa ülkemizde bir köy bakkalı veya kıraathanesinden elde edilebilse de bahsedilen yerlere gidip gelme zorunluluğu sizin tatilinizden saatler çalmamalıdır.
Karavanın dar bir yaşama alanı olması nedeni ile seyahat ve konaklama aşamasında içinde bulunacak olan kişiler, birbirlerini çok iyi tanıyan, farklılıklarını kabullenmiş ve tolere edebilen, birbirlerinden keyif alabilen kişiler olmalıdır. Bu mükemmel bir karavan tatili için olmazsa olmaz kuraldır. Karavan seyahati sırasında yemek, temizlik ve düzen sağlamakla ilgili olarak yapılacak olan iş bölümü yetenek ve isteklere göre belirlenmeli, adaletsiz ve katı olmamalıdır.
 
Son olarak Karavan kiralama fiyatlarından da bahsetmek isterim. Ülkemizde karavan kiralama fiyatları; karavanların yapımı ve işletme maliyetlerine bakılırsa gerçekten çok makul rakamlardır. Hatta araç kiralayıp bir yere gitme ve orada konaklama bedelleri üst üste toplanırsa ekonomikliği nedeni ile tadından yenmez. Turizm sektörünün gerekliliği olarak fiyatlar aylara göre değişkenlik arzeder. Temmuz ve Ağustos aylarında en üst rakamlara ulaşır.
 
Herkese sevdikleri ile beraber mutlu, huzurlu, her anı keyifle dolu “evet özgürüm” diyeceği tatiller diliyorum.
 
APELASYON DERGİSİ Sayı: 5
Karavan Turizmi konusunda Apelasyon dergisi Temmuz 2014 sayısında yayınlanan yazı:
yazan: Hulusi TAYANÇ
Ref:http://www.apelasyon.com/Yazi/105-karavanci-kimdir
 

KARAVANCI KİMDİR

Karavan ile seyahatin size ne tür güzellikler yaşattığını ve ne tür donanımların araçta bulunması gerektiği konusunda bildiklerimi, "Karavan Turizmi" başlıklı önceki yazımda sizlerle paylaşmıştım. Bu defa ise bir karavancının kendi bünyesinde olması gereken özellikler ve güzelliklerden bahsetmeye çalışacağım.

 

Karavan bir evin, bir odaya sığdırılmış halidir. Bundan dolayı dar alanda yaşamayı problem haline getirmeyen,  yüreği geniş insanların yaşam alanıdır. Dar alanda ve sürekli hareket halinde yaşamak ve bunu, mutlu insanlar olarak sürdürebilmek için karavancının, toplu yaşam kültürüne alışkın olması gerekir. Karavancı kendini seven, başkalarının farklılıklarını da zenginlikleri olarak kabul edebilen, kendi eksiklikleri ile dalga geçebilen, çevresindekilere hoşgörülü davranan insandır.

Karavan, insan yaşamının devamı için gereken hava, su, toprak, bitki ve her türlü canlıyı kendi benliğinde kutsal bir yere oturtan, onları koruyan ve kollayan insanların tatil aracıdır. Karavancı doğa ile mücadelenin hüsranla biteceğini bilen, bu nedenle de doğaya uyumlu yaşayan bir yapıdadır. Doğa gezgini karavancı, aralıklarla gittiği yerlerde doğa değişimini incelemeli ve sonuçları paylaşmalı, işaretlediği yerlere diktiği tohum ve fidelerden yıllar sonra ziyaretinde meyveler yiyerek keyfini yaşamalıdır. Doğa, karavancının olduğu gibi özgürlüğüne düşkün, güzelliklere hayran her insanın koruması altındadır.

 

Karavancı iş veya çalışma hayatında nasıl bir rol üstlenirse üstlensin, karavanına binip doğaya seyahate başladığında basit yaşamanın insana mutluluk kattığını bilir.

 

Büyük Türk Şairi Nazım Hikmet bir şiirinde diyor ki:

 

Basit yaşayacaksın basit,

Mesela, susayınca, su içecek kadar basit.
Dört çıkacak, ikiyle ikiyi çarptığında.
Tek düğmesi olacak elindeki cihazın,
Tek bir düğme, tek bir cümle gibi.
Sevince, lafı dolandırmadan söyleyeceksin,
Seni seviyorum gibi..
Basit bir öpücük yetecek sana,
Basit, sıcak bir öpücük ve o öpücükle dolacak tüm günlerin.
O öpücük için yapacaksın, hayatının kavgasını,
O öpücük için yiyeceksin hayatının dayağını.
Kabak çekirdeği verecek sana, rakamların veremediği mutluluğu.
El yazısıyla yazılmış, eğri büğrü bir mektup olacak.
En değerli kağıdın, hep yanında taşıdığın, atmaya kıyamadığın.
İki harekette giyiniverecek, iki harekette soyunuvereceksin.
Kısacık olacak, uyanman ve sokağa çıkman arasındaki süre...
Kısacık olacak sıcacık kollara dolanman,
Kendin bile, anlayabileceksin yazdıklarını,
Bakışların bile anlatabilecek kendini.
Beklentilerin de basit olacak,
Kaf dağının, önünde bekleyecek mutluluklar,
Bir ıslıkta bulabileceksin, en uzun dostluk romanını,
Ya da, bir damla gözyaşı yaşatacak sana,hayatının en ucuz romanını.
Pankreasının sağlığına dua edeceksin, kapatırken gözlerini.
Bir kaşarlı tost olacak aradığın,
Nasıl oturacağını, bilemediğin sofrada,
Parmakların en kıymetli çatalın.
Yine aynı parmaklar çözecek,en karmaşık denklemleri.,
Bir filarmoni orkestrası veremeyecek sana kontrplak bir gitarda,
Doğru basılmış bir fa diyezin mutluluğunu,
Parfümün temizlik kokacak,
Bilmiyorum diyeceksin, bilmediğinde ve çok normal olacak bilemediğin...
Saatin sadece saati gösterecek,
Telefonunu sadece telefon etmek için kullanacaksın,
Küçük bir not defteri olacak bilgini en hızlı sayan.
Basit yaşayacaksın basit
Sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit,
Çay, Simit ve Peynirle

Karavanlar, içinde lüks bir evde bulunan tüm donanımları bulundurabilir özelliklerde imal edilebilmektedir. Doğal olarak konfor isteği arttıkça maliyet ağırlaşmaktadır. Bu aşamada bildiğimiz, tanıdığımız karavancı tanımının dışında bir karavancı türü ortaya çıkar.  Karavan bağımlılıktan kurtulmak amacı ile kullanılan bir tatil aracı iken lükse bağımlılık gereksiz maliyetlere neden olur. Olmazsa olmaz dediğinizde de özgürlüğünüzü ertelemek ve kısıtlamak zorunda kalırsınız. O zaman bu yazıyı okuyarak vakit kaybetmemenizi öneririm. Tavsiyem "Ultra Lüks", "Her şey dahil" oteller olacaktır.

Karavan bir yaşam alanı olmakla birlikte aynı zamanda hareket eden bir araç olması nedeni ile bir evin ve bir aracın ürettiği atıkları tek başına üretir. Bu atıkların geri dönüşüme uygun olup olmadığına göre ayrıştırmak ve mola yerlerinde ilgili yerlere atmak Karavancının görevidir. Araç içinde koku yapacak şeylerden kaçınmalı, mümkün olduğu kadar koku saçan yemekler araç dışında hazırlanmalı ve yenmelidir. Ayrıyeten kısıtlı bir alana sahip olması ve koku riski taşıması nedeni ile tuvalet ihtiyaçları mümkün olduğu kadar mola yerlerinde ve karavan kamp alanlarının tesislerinde giderilmelidir.

 

Bir önceki yazımda "karavancı ekonomik yaşamalıdır" demiştim. Bunu yazarken de karavancının elektrik, su harcamalarını minimum düzeyde tutmasını ve kıyafetler ile aracın içini doldurmamasını kastetmiştim. Çok önemli olduğunu tekrar söyleyeceğim. Bununla birlikte aracın motor bölümüyle ilgili uzmanlığı olmasa da, yaşam bölümündeki yaşam aküsüne bağlı elektrik ve sıhhi tesisat ile ilgili ufak arızaları bizzat onarabilmelidir. Bu gibi beceriler, kişinin özgürlüğünü sağlamakla birlikte para ve daha da önemlisi zaman kazandıran şeylerdir.

Karavan ile seyahat tek bir tatil fırsatında birçok farklı noktada doğanın güzelliklerini yaşamak; doğa, kültür, tarih ve coğrafya bilgilerini arttırmak ve kuvvetlendirmek yanında, mola ve tatil yapılan yerlerde kurulan dostluklarla da seyahatten çok zengin olarak dönmenizi sağlar.

 

Hepinizin mutlu, huzurlu ve sağlıklı günlerde, arzuladığınız yaşamı yaşamanızı diliyorum.