Tatil Anlayışında Yeni Bir Trend
  LANGUAGES     |       REZERVASYON SORGULA

LANGUAGES

BİLGİLENDİRME

Karavanlarımızı görmek için randevu almanız gerekmektedir.

APELASYON DERGİSİ Sayı: 2

Anasayfa | Blog | APELASYON DERGİSİ Sayı: 2

karavan, kiralik karavan, karavan kiralama, karavan tatili, karavan izmir, izmir karavan, kiralık karavan izmir

13.11.2018

APELASYON DERGİSİ Sayı: 2

Karavan Turizmi konusunda Apelasyon dergisi Şubat 2014 sayısında yayınlanan yazı:

yazan: Hulusi TAYANÇ

Burada sizlere bir karavanın içinde bulunacak donanımın markası, kapasitesi, teknik özellikleri gibi verilerden bahsetmeyeceğim. İşin bu kısmını, piyasadaki yenilikleri yakından takip eden uzmanlara bırakacağım. Ben öncelikle "karavan tatili" ne demektir, nasıl olmalıdır, nerelere gidilebilir, yanınızda neler bulundurmanız gerekir ve maliyeti ne olur şeklindeki olası sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ben karavan ile ilk seyahatimi 1995 yılı yazında İzmir’de HEWA Karavan firmasından 5 aile olarak kiraladığımız 3 karavanla gerçekleştirdim. Yaşadığımız yoğun iş temposu, yüksek sorumluluklar ve iş stresinden dolayı birkaç günlük karavan tatili ile kendimizi nasıl yeniden doğmuş gibi hissettiğimizi size kelimelerle anlatamam. Bu tatilde edindiğimiz unutulmaz anılar ve keyifli dakikalar iş hayatımızın bu tatil sonrası aşamasında bize hep dayanma gücü ve bir sonraki Karavan tatilinin hayali ile mutlu olma fırsatı verdi. O yıldan bu yıla kadar arada neler oldu, yazmayacağım. Sadece profesyonel çalışma hayatımın bitiminde, o seyahati birlikte yaptığım bir arkadaşımla birlikte karavan kiralama şirketi (www.karavanci.com.tr) kurduğumuzu ve şimdi bu işi yapmakta olduğumuzu söyleyeceğim ki siz de neye adım atacağınızı bilin, tutku haline gelebildiğini önceden anlayın diye.

 

Benim çok sık kullandığım ve patentinin bana ait olduğunu sandığım bir cümle var. “Tatile çıkmak özgürleşmek ise; kara parçası üzerinde özgürlüğünüzü size hissettirebilen tek nakil vasıtası Karavan’dır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bulunduğunuz ortamın içinde yaşam sürebilmek için zorunlu olan birçok gereksinimimiz olduğu yadsınamaz. Bir takım eksiklikler mutsuzluk bile yaratabilir. Biz mutlu ve özgür olmak arzusunda olduğumuza göre; Karavan ile seyahat için olmaz ise olmaz veya olmazsa zor olur dediklerimiz nelerdir; onlara bir göz atalım.

 

Yürüyen evimizin dış kısmında neler görmeliyiz? (Bagaj içi malzemeleri de dışarı çıkarttığımızı varsayıyoruz.)        

En az aracın içinde seyahat edecek kişi sayısı kadar dış mekan sandalyesi ve sandalye sayısına uygun büyüklükte katlanır masa,

Aracın temiz su tankını doldurmak amacı ile 25-30 metre civarında hortum,

Araca dışarıdan 220 V elektrik alabilmek amacı ile 25-30 metre civarında uzatma kablosu, ve araca giriş aparatı,

Gerekli aletler ile donatılmış bir alet çantası,

El Feneri,

Yeterli boyutta bir mangal,

Stepne ve kriko,

Ecza çantası,

Huni,

10 metre çamaşır ipi,

Tente veya güneş şemsiyesi,

Dış aydınlatma için sabit ve uzatmalı aydınlatma lambası,

Aracın yaşam alanına giriş kapısı önünde açılır kapanır merdiven,

Yolculuk boyunca serinlik sağlayacak olan motordan tahrikli klima dış ünitesi,

Uydu Anten

Yaşam Aküsünü güneş enerjisi ile şarj etmek için bir veya birkaç adet güneş kollektörü,

Aracın dış arkasında gerektiğinde aracın üstüne ulaşmak için sabit veya katlanır merdiven,

Bisiklet veya motorsiklet taşıma aparatı,

Üst havalandırma kapağı,

Ufak Tüp (Araç içerisinde yemek kokusu oluşmasın diye)

Karavanın yaşam alanı içine girdiğimizde neler görmeliyiz?

Buzdolabı,

Televizyon,

DVD- CD çalar

Araç içi 220V sıcak soğuk portatif klima,

Kalorifer donanımı,

Mümkün olduğu ölçüde elbise ve yük dolabı,

Masa ve oturma koltukları,

Motordan tahrikli klima iç ünitesi,

Sıcak su için şofben,

Ocak,

Yeterli sayıda bardak, tabak, çatal, bıçak ve mutfak gereci,

Yaşam aküsü,

Sigortalar, kumanda tablosu,

Akü ve su seviye göstergeleri.

 

İyi donanımlı ve yalıtımı iyi olan bir karavan ev konforundadır ve bu araç istediğinizde, ıssız bir sahil evi, istediğinizde ise hep tırmanmak istediğiniz dağın eteklerindeki dağ eviniz olabilmektedir. Üstelik bu küçük evinizin nakil aşamasında konforunuzda hiçbir eksiklik oluşmadan.

Ülkemizde karavanla gitmenin mümkün olmadığı yer hemen hemen bulunmamaktadır. Doğal güzellik, tabiat, deniz, tarihi zenginlik bol miktarda mevcuttur. Ege ve Akdeniz kıyıları bir dantel gibi işlenmiş sahil şeridi ile mükemmel bir denizden yararlanma imkanı sağlamakta, Karadeniz'in dağları ve bol ağaçlıklı yapısı ile bölge insana huzur vermekte, Anadolu’nun birçok noktasında kar tutan dağlar ise kış sporu meraklıları için hizmete hazırdır. Gerek deniz gerekse kara avcıları için de karavan ideal bir alternatiftir.

 

Karavan ile her yaşta insan seyahat edebilir. Ancak karavanda yaşamak farklı bir kültürdür. Ekonomik bir yaşam ister. Burada ekonomi; henüz daha karavana gelmeden bavul hazırlığında başlamalıdır. Zorunlu giyim eşyaları ve ihtiyaç malzemeleri dışında alacağınız malzemeler, araç içinde sizin konfor alanınızı daraltmamalıdır. Karavan içinde iken elektrik, su gibi ana ihtiyaç malzemeleri en ekonomik şekilde kullanılmalıdır. Bu ihtiyaç malzemeleri bilhassa ülkemizde bir köy bakkalı veya kıraathanesinden elde edilebilse de bahsedilen yerlere gidip gelme zorunluluğu sizin tatilinizden saatler çalmamalıdır.

Karavanın dar bir yaşama alanı olması nedeni ile seyahat ve konaklama aşamasında içinde bulunacak olan kişiler, birbirlerini çok iyi tanıyan, farklılıklarını kabullenmiş ve tolere edebilen, birbirlerinden keyif alabilen kişiler olmalıdır. Bu mükemmel bir karavan tatili için olmazsa olmaz kuraldır. Karavan seyahati sırasında yemek, temizlik ve düzen sağlamakla ilgili olarak yapılacak olan iş bölümü yetenek ve isteklere göre belirlenmeli, adaletsiz ve katı olmamalıdır.

 

Son olarak Karavan kiralama fiyatlarından da bahsetmek isterim. Ülkemizde karavan kiralama fiyatları; karavanların yapımı ve işletme maliyetlerine bakılırsa gerçekten çok makul rakamlardır. Hatta araç kiralayıp bir yere gitme ve orada konaklama bedelleri üst üste toplanırsa ekonomikliği nedeni ile tadından yenmez. Turizm sektörünün gerekliliği olarak fiyatlar aylara göre değişkenlik arzeder. Temmuz ve Ağustos aylarında en üst rakamlara ulaşır.

 

Herkese sevdikleri ile beraber mutlu, huzurlu, her anı keyifle dolu “evet özgürüm” diyeceği tatiller diliyorum.

SON YAZILAR

KARAVANCI

Karavancı A.Ş. tatil anlayışına farklı bir trend getirmek, sabit otel odalarından sıkılan tatil severlere biraz adrenalin, biraz özgürlük biraz da doğallık sunmak amacı ile İzmir Urla’da kurulmuştur.

              

FOTOĞRAF GALERİSİ

Copyright @ 2019 Karavancı A.Ş. | Tüm Hakları Saklıdır.